Dentální hygiena Praha – Čisté zoubky

Péče o dětské zoubky

dentální hygiena pro děti praha

Péče o dětské zoubky začíná již v těhotenství.

V první řadě by matka měla mít ošetřený chrup, zbavený kazů a jiných problémů v dutině ústní. Zánět v dutině ústní matky, ovlivňuje krevní řečiště v jejím těle, kdy přítomnost nežádoucích bakterií může ohrozit celkové zdraví matky i dítěte. Nastávající maminka by proto měla být poučena o důležitosti vhodné péče o zuby. Což zahrnuje používání správného kartáčku, vhodné techniky čištění a mezizubních kartáčků. Hormonální změny během těhotenství zvyšují krvácivost dásní, ale tomu se dá předejít perfektní hygienou.

Výživa je dalším důležitým bodem. Příjem správných živin a vitamínů ovlivňuje kvalitu chrupu dítěte.

V době těhotenství ženy často zvrací. Na to je potřeba si dát pozor, protože zuby jsou tak vystaveny působení žaludečních kyselin a tím dochází k poškození zubní skloviny, což vede k rychlejšímu vzniku kazů a citlivosti zubů. Po zvracení je dobré zneutralizovat pH dutiny ústní a napít se vody nebo vypláchnout ústní vodou, ale nečistit! Je potřeba počkat aspoň půl hodiny poté.

Po narození je dutina ústní dítěte sterilní, dokud se neprořeže první zoubek, je velmi náchylná k infekci z úst rodičů. Dítě přebírá od matky mikrobiální osídlení dutiny ústní. Čím horší je tedy hygiena matky, tím větší riziko, že dítě bude mít zvýšenou kazivost či výskyt jiných onemocnění.

Je potřeba vymezit některé nevhodné návyky:

  • usínání dítěte u prsu při kojení – mateřské mléko obsahuje cukry a ve spánku se snižuje tvorba slin, to urychluje vznik zubních kazů
  • namáčení dudlíku do sladkých roztoků – cukry z jídla a pití jsou zdrojem potravy pro bakterie
  • oblizování lžiček, dudlíků – je to nejčastější způsob přenesení bakterií z rodiče na dítě
  • cucání palce – vede k deformaci čelistního oblouku

S čištěním je potřeba začít ihned po prořezání prvních zoubků. Obvykle to jsou dolní řezáky, které se prořezávají okolo 6. měsíce věku. To může být spojeno s bolestí nebo nepříjemnými pocity, které se dají zmírnit různými kousátky s chladivými účinky, gely s antimikrobiálními účinky či účinky proti bolesti.

ČIŠTĚNÍ A POMŮCKY:

Bez zoubků – (do 6 – 8 měs.)

 

Otírat sliznici kouskem vlhké gázy.

K masáži dásní a urychlení prořezání je vhodné kousátko. Zmírňuje také potíže při prořezávání a podporuje přirozený růst čelistí.

Anatomický dudlík podporuje zdravý růst čelisti a minimalizuje riziko „pokřiveného“ obličeje.

První zoubky (6 měs. – 3roky)

Nejprve přecházíme na prsťáček – silikonový zubní kartáček, který se navléká na ukazováček. Slouží k masáži dásní a čištění zoubků.

Později dětský kartáček – měl by být měkký a mít malou hlavu, aby se vešel do malé pusinky.

Zubní pasta odpovídající věku dítěte – pouze pošpinit vlákna kartáčku. V tomto věku si děti neumí správně vyplachovat ústa a často polykají pasu. Proto by pasta měla obsahovat nízké množství fluoridů, aby nedošlo k fluoróze.

V tomto věku si děti nejsou schopny čistit samy, musí čistit rodiče.

FLUORÓZA = trvalé poškození zubní skloviny. Projevuje se bílými až hnědými skvrnkami hlavně na předních zubech. Zub může být porézní a křehký. Fluoróza může vzniknout v době vývoje skloviny

(6měs – 13let) důsledkem nadměrného příjmu fluoru.

Ve věku okolo 1. roku je potřeba začít s preventivními prohlídkami u zubního lékaře. Dítě ještě nemá mnoho zubů, ale hraje to důležitou roli v odbourávání strachu ze zubního ošetření. Dítě si zvykne na prostředí ordinace a nebude se později bát. Chybou je, když se dítě ocitne v ordinaci již s bolavým zubem. Také včasné zachycení zubního kazu je mnohem jednodušší zákrok a dítě nemusí nic bolet.

Dočasný chrup (3 – 6let)

Dětský kartáček – malá hlava, měkký, rukojeť odpovídající motorickým schopnostem dítěte, barevnost zvyšuje zájem o jeho používání.

Zubní pasta – do 6 let, s nižším obsahem fluoridů. Malé množství pasty vtlačit do štětinek, aby ji dítě ihned nespolklo.

Dítě začíná čistit samo tak, že dělá větší kroužky, čistí obě čelisti najednou. Rodiče kontrolují a dočišťují.

Vhodná je také demonstrace plaku – obarví se plak tabletami či roztokem a plak se zabarví do fialova. Pomáhá to dítěti se uvědomit, kde všude může být plak.

V tomto věku může dítě začít chodit na dentální hygienu.

Smíšený chrup (6 – 12let)

Kartáček – malý, měkký, hustý a rovně zastřižený

Zubní pasta – pro děti 6-12 let.

Technika čištění – malé kroužky, každá čelist zvlášť. Dítě již by mělo zvládat čištění samo.

Mezizubní kartáček – začít s nejmenším do všech mezizubních prostor, aby se dítě naučilo správné použití. Později přidat velikosti dle potřeby. Je vhodné zajít za odborníkem, aby dítěti sám ukázal používání a neměřit správné velikosti.

 
Kartáčky Curaprox smart a 5460 Zubní pasta s optimálním množstvím fluoridu

Stálý chrup

Kartáček – měkký, hustý a rovně zastřižený

Mezizubní kartáčky – každý mezizubní prostor je jinak velký, je potřeba volit správnou velikost, aby se nepoškodila sklovina a čištění bylo efektivní.

Dentální nit – vhodná k čištění předních zubů v místech, kam se nedostane mezizubní kartáček. Je potřeba zavádět nit opatrně, aby se neporanila dáseň.

Pasta – je doplňkem čištění, nejdůležitější je mechanická očista plaku. Na trhu je mnoho typů a je jen na Vás, jakou si vyberete.

Ústní voda – její použití je vhodné zejména v případě, když dásně jsou v zánětu a krvácí při čištění. V tomto případě se vyplachuje antiseptickou ústní vodou po dobu asi 10 dnů. Po zmírnění zánětu lze použít osvěžující vody nebo s obsahem fluoridů. Pozor na vysoký obsah alkoholu! Mohou vysušovat sliznice.

Kartáčky Curaprox 5460 Mezizubní kartáčky

Ušetřete čas i peníze!

Dentální hygiena výrazně snižuje kazivost zubů. Stačí Vám pouze pravidelné a časově nenáročné kontroly. Buďte o krok napřed a předejděte nutnosti podstupovat složité, bolestivé a drahé zákroky.

Další služby